У Ташкенце створаны сумесны Беларуска–Узбекскі міжгаліновы інстытут прыкладных тэхнічных кваліфікацый. Адным з удзельнікаў адукацыйнай дзейнасці з’яўляецца Беларускі нацыянальны тэхнічны ўніверсітэт.

VIII Форум універсітэтаў інжынерна-тэхналагічнага профілю Саюзнай дзяржавы ў БНТУ. 200 навукоўцаў і студэнтаў са 100 універсітэтаў і арганізацый з Беларусі, Расіі, Чэхіі, Сербіі і Узбекістана абмяркоўвалі развіццё інжынернай адукацыі, дзяліліся вопытам, наладжвалі новыя кантакты для супрацоўніцтва. Асноўная тэма сёлетняга форуму — “Лічбавы ўніверсітэт”.

Представители БНТУ приняли участие в дистанционном круглом столе «Организация и проведение производственной практики в учреждениях образования, обмен передовым опытом ее проведения, пути ее совершенствования как со стороны учреждения образования, так и со стороны предприятий». В фокусе внимания была строительная отрасль.

У Беларускім нацыянальным тэхнічным універсітэце адбыліся дзве важныя міжнародныя падзеі: 16-ы Еўрапейскі аўтамабільны кангрэс (ЕАЕС-2019) і 5-ы Беларуска-Балтыйскі форум “Супрацоўніцтва — каталізатар інавацыйнага росту”. У Мінск з’ехаліся спецыялісты не толькі з Еўропы, але і з Амерыкі, Азіі, Афрыкі.

Дырэктар Навуковай бібліятэкі Беларускага нацыянальнага тэхнічнага ўніверсітэта Іна Юрык брала актыўны ўдзел у рабоце секцый маштабнага міжнароднага праекта “Чытацкая Асамблея Садружнасці” ў Маскве.

"Першае, пра што ўзгадваеш, калі чуеш слова "студэнт", — гэта, канечне, вучоба. Другое — інтэрнат, бо студэнцкае жыццё без яго не ўявіць. і, канечне, умовы жыцця ў інтэрнатах, іх рамонт i абнаўленне, у пэўных выпадках будаўніцтва новага жылля — пастаянны клопат кіраўніцтва ўстаноў вышэйшай адукацыі. У Беларускім нацыянальным тэхнічным універсітэце, напрыклад, 15 інтэрнатаў, і клопату з імі хапае. Бягучы год стаў асабліва адметным у плане іх абнаўлення".

Беларускі нацыянальны тэхнічны ўніверсітэт прадставіў інавацыйныя навукова–тэхнічныя распрацоўкі і маладзёжныя стартапы на прэстыжнай выставе ў Кітаі.

Каких специалистов и сколько нужно готовить сегодня, чтобы сбалансировать спрос и предложение на рынке образовательных услуг? Какими профессиональными знаниями и навыками они должны обладать, чтобы быть конкурентоспособными и готовыми «сходу» влиться в трудовой коллектив? Ответы на эти и другие вопросы искали участники круглого стола «Архитектурное образование — проблемы и решения», среди которых были представители Архитектурного факультета Белорусского национального технического университета.

О вступительной кампании на Автотракторном факультете БНТУ.

Учащиеся филиала БНТУ «Минский государственный архитектурно–строительный колледж» в составе студенческого стройотряда трудятся на строительстве третьей ветки минского метро.